Halloween: Tipy a inšpirácie, ako vyrezať tekvicu

 
 
 
Halloween: Tipy a inšpirácie, ako vyrezať tekvicu - slide 1
 
 
 
 

Halloween: Tipy a inšpirácie, ako vyrezať tekvicu

Halloween: Tipy a inšpirácie, ako vyrezať tekvicu

Symbolom jesenného obdobia je jednoznačne tekvica. A čo si predstavíte ako prvé, keď povieme Halloween? Vyrezávanú tekvicu s očami a krivými ústami, však? Či oslavujete sviatok Halloween alebo nie, americká tekvica alebo slovenský svetlonos patrí k tradičným jesenným dekoráciám. Inšpirujte sa a vyrobte si s deťmi vlastný tekvicový lampáš, ktorý ochráni váš domov pred zlými strašidlami.


Ako si vybrať vhodnú tekvicu na vyrezávanie

Ideálna tekvica má byť „dostatočne veľká a mať pravidelný tvar. Tiež nemôže byť veľmi tvrdá, aby ste do nej mohli jednoducho vyrezať otvory. Výrazná oranžová farba je samozrejmosťou a bonusom pravidelný reliéf na povrchu.“ V obchode hľadajte tekvice odrody Yellowboys, Yellowgirls, Vegetable Spaghetti, ale na dekoráciu vám poslúži aj známa Hokkaido alebo Baby Boo. ¹


Ako tekvicu správne vyrezať

 1. Tekvicu umyte od zvyškov zeme a nečistôt a dôkladne osušte.
 2. Pripravte si pevný a ostrý nôž, s ktorým vyrežete okolo stonky otvor. S veľkou lyžicou tekvicu vydlabte tak, aby hrúbka steny ostala asi 1,5 – 2 cm. Uistite sa, že ste vybrali celú mäkkú dužinu, ktorá môže neskôr splesnivieť.
 3. Tekvica je pripravená na vyzdobenie a vy si môžete vybrať z množstva spôsobov, ako z nej vytvoriť originálnu halloweensku tekvicu.
 4. Ak ste sa rozhodli tekvicu tradične vyrezávať, s detailami vám veľmi pomôžu aj carvingové nože. Ak máte malých asistentov, odporúčame im zveriť skôr predkreslenie motívu na tekvicu so šablónami alebo dekoračné nálepky.


Ako z tekvice spraviť strašiaka

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa pustiť do dekorovania tekvice. Čo z nej nakoniec vznikne, je vždy na vašom nápade. A ten sa cení najviac.
 

Tradičné vyrezávanie
Predkreslite si základné tvary na oči a ústa alebo využite šablóny s rôznymi motívmi. Pod vašimi rukami sa raz-dva zrodí malé strašidlo. 
 

 
Zdroj: alatgamingmurah.me, chichostess.com
 

Pomoc s formičkami alebo vŕtačkou
Môžete využiť aj pevné kovové formičky na sušienky. Šikovné ruky si hravo poradia aj s malými otvormi pomocou vŕtačky.

 
Zdroj: refinery29.com, Pinterest


Hra s farbami a detailmi
Zostali vám z oslavy konfety? Super, využite ich. Alebo premeňte tekvicu pomocou farieb, upírskych zubov a rekvizít na niečo úplne iné. Zaručene pobavíte každého, kto ich uvidí.

 
Zdroj: madeinaday.com, thepapermama.com
 

Viac nápadov sa nám sem bohužiaľ nezmestilo, preto ich nájdete na našom Pintereste.


Ako tekvica vydrží čo najdlhšie

Vyrezávanie a dekorovanie tekvíc je zábava, ale stojí vás aj nejaký ten čas. Aby vám robila radosť čo najdlhšie, skúste ju zakonzervovať pomocou niektorých z babských rád:

 • - opláchnite tekvicu vodou,
 • - pridajte do vody sódu a nechajte v nej tekvicu 8 hodín,
 • - použite vrecúško so silicovým gélom,
 • - presprejujte tekvicu lakom na vlasy,
 • - potrite vnútro tekvice vazelínou, ktorá zafixuje povrch a zabráni napadnutiu plesňou.
   

 
Zdroj: wikihow.com

 

Veríme, že sme vás inšpirovali a nezabudnite sa tekvicovými strašidlami pochváliť na našom Facebooku alebo Instagrame.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

¹ pluska.sk/izahradkar